alt=

Priaznivcov umenia poteší historicky ladená budova s prvkami baroku a renesancie nachádzajúca sa v Banskej Bystrici. Dobre známy meštiansky dom, ktorého pôvod siaha až do 14. storočia, prešiel niekoľkými rekonštrukciami a zmenami, no dobový nádych si zachoval aj vďaka slávnemu latinskému nápisu „BENEDICTIO DOMINI DIVITES TACIT“ – „Požehnanie Pánovo prináša bohatstvo“. Súčasný názov budovy vznikol v 17. storočí podľa sedmohradského kniežaťa a vodcu neúspešného protihabsburského povstania Gabriela Bethlena. Zaujímavosťou je najmä fakt, že práve v tejto budove došlo k jeho korunovácii za uhorského kráľa. Hoci kvôli neúspechu povstania sa vodca napokon vzdal koruny, táto historicky významná udalosť je dodnes atraktívnym lákadlom pre návštevníkov Bethlenovho Domu.

Bethlenov dom je v súčasnosti administratívnym sídlom a zároveň populárnym miestom, kde sa vystavujú slávne diela a umelecké zbierky patriace do moderného umenia. Návštevníci tu môžu obdivovať diela zo Stredoslovenskej galérie a iných uznávaných ateliérov. V srdci stredného Slovenska sa tento dom stáva miestom stretnutia umelcov, maliarov a všetkých fanúšikov výtvarného umenia nielen kvôli samotným výstavám, ale aj v rámci rôznych kultúrnych podujatí, firemných akcií, či krátkodobých projektov a kurzov. Programy, ktoré sa tu v súčasnosti organizujú, sú tiež zamerané na poéziu, prózu, hudbu, tanec a film. Súčasťou budovy je aj knižnica s orientáciou na vizuálne umenie.

Regionálnu galériu nájdete v krajskom meste Banská Bystrica v centre stredného Slovenska. Meštiansky dom sa určite nedá prehliadnuť, nakoľko sa nachádza na Dolnej ulici v Banskej Bystrici, ktorá je súčasťou pešej zóny ihneď pri hlavnom námestí. Na budovu natrafíte po ceste od námestia k veľkému nákupnému centru Europa shopping center smerom na Zvolen.

Otváracie hodiny sú počas pracovného týždňa od utorka do piatku v čase 10.00 – 17.00 hod., a počas víkendov v čase od 10.00 – 16.00 hod. Základné vstupné sa platí vo výške 2 eurá, pričom organizátori poskytujú rôzne zľavy pre dôchodcov, či študentov, a tiež ponúkajú výhodné rodinné a turistické vstupenky.

  • Adresa Dolná 8
    975 90 Banská Bystrica

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí