Drienčanský kras - Vyletik.eu

Popis Drienčanského krasu

Drienčanský kras sa nachádza 15 km od Rimavskej Soboty. Jeho malá rozloha 16 km2 skrýva veľké množstvo chránených rastlín, prírodných a historických pamiatok. Drienčanský kras má aj svoj náučný chodník, ktorý je dlhý 7 km. Ten pozostáva z 15 náučných tabúľ.

Hlavnou turistickou atrakciou v okolí je vodná nádrž Teplý Vrch, ktorá má najteplejšiu vodu na Slovensku. Tu si turisti môžu požičať člny, vodné bicykle, alebo zahrať plážový volejbal na umelo vytvorenej pláži.

Ubytovanie je možné v dvojhviezdičkovom hoteli DeaRei, turistickej ubytovni, alebo rekreačnom zariadení Ormet.

 

 

Trasa núčného chodníka Drienčany

Chodník začína v Malej obore na Teplom Vrchu, pri rekreačnom zariadení Drienok. Malá obora nazývaná tiež zverinec je umelo vytvorený les ohradený kamenným múrom, ktorý slúžil v 19. storočí na poľovnícke účely. V Malej obore boli ako experiment vysadené severoamerické dreviny, na ktorých sa sledovala schopnosť aklimatizácie do nášho prostredia. Niektoré stromy v tejto oblasti môžu preto dosiahnuť výšku až 40-50 m.Chodník sa ďalej nesie popri vodnej nádrži Teplý Vrch až do obce Drienčany. Po príchode do centra obce Drienčany treba na križovatke zahnúť doľava. Následne budete pokračovať po asfaltovej ceste naprieč dedinou. Už po pár metroch sa Vám naskytne nádherný pohľad na miestnu zvonicu, ktorá v minulosti slúžila ako rozhľadňa pri vpádoch Turkov. Zvonica je preto tiež nazývaná Turňa. Zvonicu môžete navštíviť hneď alebo pri spiatočnej ceste, tak ako sme to urobili aj my.Na konci asfaltovej cesty treba zahnúť doprava, kde sa začína drienčanská dolina. Po pár metroch narazíte na malebný brod, cez ktorý sa môžete dostať do miestneho kameňolomu a tiež ku pozostatkom hradu. My však budeme pokračovať naprieč dolinou až sa dostaneme ku drevenému mostíku.Na druhej strane rieky máte možnosť vidieť zaujímavú flóru, ale hlavne Malú a Veľkú drienčanskú jaskyňu. K obom jaskyniam sa dostanete po chodníku. Pri každej jaskyni sú náučné tabule, ktoré informujú o histórií jaskýň. V Malej drienčanskej jaskyni boli pre pár rokmi nájdené pozostatky pravekého človeka.Po zhliadnutí obidvoch jaskýň sa vrátime do obce Drienčany, konkrétne pod zvonicu, kde je informačná tabuľa. Odtiaľ treba pokračovať po ceste, ktorá smeruje do mierneho kopca a končí až pri zvonici. Tu sa tiež nachádza hrob a bývalé pôsobisko rozprávkara Pavla Dobšinského. Taktiež tu môžete vidieť slnečné hodiny, rozprávkový labyrint. Oddýchnuť si môžete v novo vybudovaných altánkoch, kde si môžete aj založiť oheň a umiesť špekačku.Vybavenie

Aktivity v okolí

  Cyklistika, Dobrodružstvo, Kúpanie, Plávanie, Turistika,

Video

Drienčansky kras - Drienčany - Teplý Vrch - 4K - Vyletik.eu

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty
 • July

  Reply
  Rating: 5 / 5
  Klady

  Nádherné a pokojné miesto. Po dedine Drienčany sú rozostavené vyrezávané rozprávkové postavy a pri kostole je rozprávkový labyrint. Celú túru sme zavŕšili kúpaním v nádrži Teplý Vrch.

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.