alt=

Gýmmešský hrad leží na južnom svahu pohoria Tribeč, asi 5 km od obce Jelenec. Hrad Gýmeš bol postavený pravdepodobne v roku 1253. Architektonického hľadiska jeho jadro tvoril hradný múr neskoro románskeho opevnenia, ktorý uzatváral trojuholníkové nádvorie. Na južnej strane sa vinie vyvýšenina s hranolov vežou, ktorá mala obytnú a obrannou funkciou. 13. storočí bola pristavená ďalšia veža a neskôr medzi ne postavili paláce v spoločnom opevnení. Najznámejším z majiteľov hradu bol Matúš Čák Trenčiansky, ktorý poznal hrad, tak ako sme ho písali aktuálne.
Hrad si zachoval svoju podobu až do 15. storočia. Matúš Čák Trenčiansky Hrad Gýmeš dobil v roku 1302 a privlastnil si ho. V roku 1350 kráľ Ľudovít Veľký udelil obyvateľom právo týždenného trhu a v roku 1356 kráľ Hrad Gýmeš daroval kráľovnej Márii. Táto darovacia listina však spomína iba štyri obce – Veľký a Malý Gýmeš, Horný a Dolný Gýmeš, pričom právo týždenného trhu mala iba jedna z nich. V roku 1400 kráľ Žigmund rozhodol, že hrad ako dedičstvo budú vlastniť synovia Peter a Mikuláš Forgáč.
O pôvode názvu hradu existuje viacero teórií. Najčastejšie spomínanou je však teória, ktorá hovorí že názov bol vytvorený zo slova “Gím”, čo v preklade znamená jeleň.
Kopec, na ktorom stojí hrad Gýmeš, teda kopec Dúň disponuje vyvýšeným bradlom, kde bol postavený prvý drevený hrad, ktorý mal ideálnu polohu na to, aby signalizoval dymom hroziace nebezpečenstvo do centra starobylej Nitry.
Historických prameňov vieme, že začiatkom novoveku sa Turci tento hrad snažili dobiť. Zničili ho až v roku 1576 a v roku 1610 prebehla roľnícka zbúra pre vysoké dane. Vzbura však bola kruto potlačená.

V okolí hradu sa nachádza studnička, ktorú vyčistilo združenie pôsobiace pri prácach na obnove tohto hradu. Posledný projekt bol úspešný a bol obnovený schodiskový prístavok južného krídla hospodárskej budovy na hornom hrade.
Okolie hradu je vhodné na turistiku na trase Jelenec – Studený hrad – Hrad Gýmeš – Jelenská gaštanica – Kostoľany nad Tribečom.

zdroj: wikimedia.org, ephoto.sk, gymes.sk

    Poslať nové hodnotenie

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Ubytovanie v okolí

    Nenašli sa žiadne položky.