Gymešský hrad  - Vyletik.eu

Gýmmešský hrad leží na južnom svahu pohoria Tribeč, asi 5 km od obce Jelenec. Hrad Gýmeš bol postavený pravdepodobne v roku 1253. Z architektonického hľadiska jeho jadro tvoril hradný múr neskoro románskeho opevnenia, ktorý uzatváral trojuholníkové nádvorie. Na južnej strane sa vinie vyvýšenina s hranolovou vežou, ktorá mala obytnú a obrannú funkciou. 13. storočí bola pristavená ďalšia veža a neskôr medzi ne postavili paláce v spoločnom opevnení. Najznámejším z majiteľov hradu bol Matúš Čák Trenčiansky, ktorý poznal hrad, tak ako sme ho písali aktuálne.

Kopec, na ktorom stojí hrad Gýmeš, teda kopec Dúň disponuje vyvýšeným bradlom, kde bol postavený prvý drevený hrad, ktorý mal ideálnu polohu na to, aby signalizoval dymom hroziace nebezpečenstvo do centra starobylej Nitry.
Historických prameňov vieme, že začiatkom novoveku sa Turci tento hrad snažili dobiť. Zničili ho až v roku 1576 a v roku 1610 prebehla roľnícka zbúra pre vysoké dane. Vzbura však bola kruto potlačená.

V okolí hradu sa nachádza studnička, ktorú vyčistilo združenie pôsobiace pri prácach na obnove tohto hradu. Posledný projekt bol úspešný a bol obnovený schodiskový prístavok južného krídla hospodárskej budovy na hornom hrade.

zdroj: wikimedia.org, ephoto.sk, gymes.sk

Hrad Gýmeš sa nachádza v hore medzi obcami Kostoľany pod Tribečom a Jelenec – Remitáž. Z týchto, ale aj iných miest vedie na hrad cesta a aj značky. Odporúčame vyraziť z obce Kostoľany pod Tribečom po žltej značke až po rázcestie pod Gýmešom, kde zabočíte doprava a napojíte sa na zelenú značku. Celá trasa trvá asi 45 min. Ďalšou možnosťou je začínať v obci Ladice, odkiaľ vedie zelená značka až priamo ku hradu Gýmeš. Táto trasa trvá asi 1:00 - 1:15. Na mape nižšie nájdete znázorenené aj značky.

    Poslať nové hodnotenie

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Ubytovanie v okolí

    Nenašli sa žiadne položky.