Hrad Branč  - Vyletik.eu

Hrad Branč respektíve zrúcaninu hradu Branč nájdete na kopci nad časťou obce Podbranč s názvom Podhradie. Hrad je rozdelený na dolný hrad a stredný hrad. Tieto dve časti sú rozdelené priekopou, ktorá bola jedným z obranných prvkov hradu.

Hrad bol postavený 1251 – 1261 za účelom ochrany cesty cez Malé Karpaty, ktorá viedla až na Moravu. Hrad sa rozprestiera na ploche 7 500 m2 a je položený vo výške 475 m. n. m. Hrad vystriedalo množstvo majiteľov. Bolo ich vraj až 40. Boli to napríklad Matúš Čák Trenčiansky, Matej Korvín, český kráľ Ján Luxemburský a mnohý ďalší. Posledným majiteľom bol František Ňári, ktorý sa angažoval v boji proti bezvercom a príslušníkov kalvínskeho a evanjelického vierovyznania. Na hrade preto väznil kalvínskych a evanjelických kňazov, ktorí na hrade aj umreli. Smrť ich mala zastihnúť v jamách vybudovaných po obvodnom múre hradu. Podľa niektorých odvtedy na hrade straší.

Okolo roku 1752 bol vybudovaný kaštieľ v Sobotišti a preto bol hrad Branč opustený. Neskôr bol hrad napadnutý a dobitý Turkami. Na hrade bolo v jeho najväčšej sláve až 40 izieb, studňa, väzenie, delová bašta a iné pokrokové obranné prvky.

Ako sa dostať na hrad Branč? Na hrad Branč sa môžete dostať z malého parkoviska, ktoré leží pri ceste na začiatku obce Branč. Z tohto parkoviska je to asi 15 - 20 min. cesty. Malé parkovisko sa nachádza aj priamo pri ceste, kde je odbočka na poľnú cestu, ktorá vedie na hrad, ale toto parkovisko býva plné. Z hlavného parkoviska vedie až na hrad modrá turistická značka. Ta vedie spočiatku popri hl. ceste a neskôr odbočuje na poľnú cestu smerom do svahu, kde sa už vypína hrad Branč. Celá trasa nie je náročná a zvládnu ju aj deti.

Na hrade sa počas sezóny platí symbolické vstupné, ktoré slúži na obnovu hradu.

hrad Branč

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.