Hrad Revište  - Vyletik.eu

Hrad Revište bol postavený v druhej polovici 13. storočia za účelom ochrany významnej obchodnej cesty vedúcej k banským mestám. Hrad bol pôvodne kráľovským majetkom až do roku 1447, kedy sa stal majiteľom hradu Ján Jiskra. Neskôr sa stal hrad opäť majetkom kráľovského dvora. Na konci 15. storočia ho však Beatrix, manželka kráľa Mateja Korvína darovala Dóczyovcom. Tí sa onedlho stali obávanými zlodejmi a rebelmi. Paradoxne sa zamerali na výpady proti banským mestám, ktoré mal chrániť práve Hrad Revište. Po smrti Dóczyovcov sa hrad aj okolité dediny opäť dostali do kráľovského majetku. V 17. storočí bol hrad ťažko poškodený pri Thökölyho povstaní. Neskôr hrad slúžil na ubytovanie vojakov. Po ich odchode začal hrad pustnúť až do dnešných dní.

Hrad je postavený na skalnom brale uprostred hustého lesa. Hrad pozostával z opevnenej veže, nádvoria a palácu. Hrad sa skladal z horného a dolného nádvoria. Priechod do horného nádvoria chránila mohutná kruhová bašta.

Hrad Revište leží vo výške 310 m n.m, preto je návšteva hradu vhodná aj pre deti. Na hrad sa možno dostať z vlakovej stanice Bzenica a odtiaľ pokračovať peši po prúde Hrona do obce Revištské Podzámčie. Trasa začína pri miestnej reštaurácií. Po asi 200 metroch sa odbočuje na lesný chodník, ktorý vedie až ku hradu. Pokiaľ budete cestovať auto, môžete prísť priamo do obce Revištské Podzámčie a zaparkovať pri spomínanej reštaurácií. Cesta na hrad Revište vedie po žltej značke, ktorá prepája Revištské Podzámčie, hrad Revište a obec Bukovina. Súčasťou hradu je aj zaujímavý náučný chodník, ktorý pozostáva z 9 informačných tabúľ. Tie vás budú informovať o majiteľoch hradu a okolitej prírode.

Hrad Revište

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.