Hrad Uhrovec  - Vyletik.eu

Na jednom zo strmých kopcov Strážovských vrchov sa rozprestiera impozantná zrúcanina hradu Uhrovec. Prvé základy hradu Uhrovec boli položené v 60. rokoch 13. storočia a pripisujú sa trenčianskemu županovi. Prvou oficiálnou správou o vzniku Uhrovského hradu a panstva je listina Ostrihomskej kapituly z roku 1295 v ktorej sa konštatuje, že Matúš Čák sa rozhodol vymeniť svoje majetky v Tekove za hrad Uhrovec  a  pôvodnému majiteľovi panstva priplatil sumu 50 hrivien.

Majiteľom Uhrovca sa teda v roku 1295 stal jeden z najvýznamnejších oligarchov v Uhorsku. Matúš Čák vlastnil hradné panstvo Uhrovec až do svojej smrti roku 1321, kedy prešiel do vlastníctva kráľa Karola Róberta.

Neskôr hrad zmenil ešte niekoľko významných majiteľov. Od  16. storočí patrilo rozľahlé panstvo šľachtickému rodu Zayovcov , ktorý sa o hrad príkladne staral a vďaka ich snahe môžeme dnes na Slovensku obdivovať  jednu z najstarších a najkrajších zachovaných hradných architektúr.

Čo na hrade a kam z hradu

Impozantná zrúcanina hradu na jednom zo strmých Strážovských vrchov vás priláka nielen v lete ale v každom ročnom období. Tento hrad nebol dejiskom ľútych bojov vďaka čomu je na ňom zachovaných  množstvo cenných architektonických detailov. Prednosťou uhroveckej tvrdze je strhujúci panoramatický výhľad na okolité šíre horstvá.

Po navštívení hradnej pamiatky a pokochaním sa nádherným výhľadom na okolitú prírodu by vaše kroky  rozhodne nemali obísť muzeálnu prehliadku rodného domu dvoch velikánov slovenských dejín. Ľudovít Štúr  i Alexander Dubček sú rodákmi z blízkej obce Uhrovec. Za vzhliadnutie stojí tiež Hradná jaskyňa, Čerešňová jaskyňa i neďaleký Jankov vŕšok s pamätníkom SNP. 

Ako sa dostať na hrad Uhrovec? Najjednoduchšou možnosťou je vystúpiť na neho z malebnej dedinky Uhrovské Podhradie, z ktorej nasleduje už iba strmý výstup po zelenej turistickej značke, ktorý zdatnému turistovi zaberie zhruba 30 minút. Kto by chcel zažiť viac krás Strážovských vrchov, môže pokračovať ďalej po zelenej značke, až príde na hrebeň, po ktorom už vedie červeno značená magistrála na romantický vrch Rokoš  (1 010 m), z ktorého je okrem iného aj pekný výhľad na hrad.

Hrad Uhrovec z vtáčej perspektívy, rok 2015

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.