Kráľova hoľa  - Vyletik.eu

Kráľova hoľa sa vypína do nadmorskej výšky 1946 metrov. Z južnej strany ležia bezprostredne pod ňou horehronské obce Šumiac a Telgárt, zo severnej je najbližšie položená Liptovská Teplička. Z týchto obcí sa dá zahájiť výstup na Kráľovú hoľu.

Na svahoch Kráľovej hole tiež pramenia významné rieky Hron, Hnilec, Hornád a Čierny Váh, Rozložitá Kráľova hoľa tvorí krajinársky najvýznamnejšiu a zároveň najvyššiu dominantu východnej časti hrebeňa Nízkych Tatier, ktorá sa označuje aj ako Kráľovohoľské Tatry. Kráľová hoľa je najvýznamnejším vrchom východných Nízkych Tatier, možno aj preto sa táto oblasť označuje ako Kráľovohoľské Tatry.

Z vrcholu je nádherný výhľad na na nízkotatranský hrebeň, Horehronie, Muráňsku planinu, Slovenské rudohorie,  Levočské vrchy, Spiš a Liptov s fantastickou panorámou tatranských štítov v pozadí. Na vrchol stúpa upravená poľná cesta po ktorej sa dostanete na vrchol aj na bicykli. Po výstupe na Kráľovu hoľu sa môžete vybrať aj na hrebeňovú turistiku. Koniec hrebeňa sa nachádza nad mestom Brezno na vrchu Čertovica.

foto zdroj: vlaky.net, horsky-vodca.com

Ako sa dostať na Kráľovú hoľu a kde zaparkovať? Na Kráľovú hoľu vedie niekoľko ciest a turistických značiek. Jedna z najznámejších ciest je z obce Šumiac. Táto trasa vedie po modrej turistickej značke.. Trasa vedie popri chate pod Kráľovou hoľou.

Ďalšou možnosťou je ísť z obce Telgárt po červenej alebo zelenej turistickej značke. Najdlhšou variantov je ísť zo severnej strany z obce Liptovská Teplička po zelenej značke. Na vrchol Kráľovej hole vedie aj asfaltová cesta, ktorá je vhodná pre bicykle.

Kráľova hoľa - King's Bald Mountain

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

od €256
0 / 5
Pridať do obľúbených