Kunerádsky zámok  - Vyletik.eu

Kunerádsky zámok leží vo výške 600 m n. m nad obcou Kunerád, ktorá je vzdialená 5 km od Rajeckých Teplíc. Kunerádsky zámok bol postavený v roku 1916 ako lovecké sídlo grófom Baletrémom. Sídlo malo slúžiť na rekreačné a lovecké účely pre vtedajších rakúsko uhorských cisárov. Pôvodný zámer zámku narušila 1. svetová vojna. Po 1. svetovej vojne využívala zámok rodina Balestrémovcov. Počas druhej svetovej vojny slúžil zámok ako základňa pre partizánsku skupinu M. R. Štefánika. To zapríčinilo, že bol zámok 25. septembra 1944 vypálený nemeckými vojskami.

Neskôr bol zámok zrekonštruovaný a slúžil ako sanatórium pre liečenie ochorení dýchacích ciest. V roku 1974 bol zámok opäť zrekonštruovaný a prešiel pod vlastníctvo československých štátnych kúpelí.  V roku 1996 prešiel zámok do súkromného vlastníctva. Neskor v roku 2010 bol zámok opäť zrekonštruovaný avšak na zámku vypukol požiar, ktorý zničil takmer celú strechu. Dnes je zámok opustený a chátra. Zámok nie je sprístupnený verejnosti, ale napriek tomu je navštevovaný. Vstup do zámku je teda len na vlastnú zodpovednosť.

Ako sa dostať na Kunerádsky zámok? Po príchode do obce Kunerád treba ísť po hlavnej ceste, ktorá sa tiahne naprieč celou dedinou, až ký ju vystrieda lesná asfaltová cesta. Táto cesta sa pokračuje až priamo ku zámku. Auto si však nechajte zaparkované na "parkovisku", ktoré sa nachádza pod zámkom pre zákrutou. K zámku vedú aj turistické značky, ale z opačného smeru. Priamo z Kunerádu turistická značka nevedie.

Kunerádsky zámok 4K - Vyletik.eu

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí