Kvačianska dolina  - Vyletik.eu

Národnú prírodnú rezerváciu Kvačiansku dolinu nájdu turisti na Liptove vo východnej časti Chočských vrchov, kde sa tiahne v dĺžke 2,5 kilometra a ďalej sa delí na približne kilometer dlhé doliny Hutianka, Ráztoku a Borovianku. Kvačianska a Prosiecka dolina sú spoločne súčasťou náučného okruhu, ktorého trasa by mala trvať približne 6 hodín, ktorá však aj napriek svojej dĺžke nie je náročná a je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Pri vstupe do Kvačianskej doliny sa vám naskytne pohľad na skalu, ktorej tvar pripomína Jánošíkovú hlavu. Pri nenáročnej turistike Kvačianskou dolinou môžete vidieť okrem prírodných úkazov aj technické pamiatky v podobe dvoch mlynov.

 

Ako sa dostať do Kvačianskej doliny, kde zaparkovať a kadiaľ vedie trasa? Začiatok náučného chodníka Kvačianska dolina je pri platenom parkovisku, ktoré sa nachádza nad obcou Kvačany. Parkovisko je strážené a nachádza sa tu aj bufet a WC. Po ceste náučného chodníka narazíte na náučné tabule, ale aj na vyhliadkové "lávky", z ktorých je nádherný výhľad na dolinu a riečku Kvačianku pretekajúcu ňou.

Cesta k mlynom (Oblazy Mlyny) vedie po červenej značke až kým neprídete k rázcestníku, ktorý Vás nasmeruje na modrú značku. Od tohto bodu sú mlyny už len kúsok. Malebný pohlaď na mlyn a riečku Vám budú spestrovať kozy, ktoré sa pasú v doline. Neďaleko mlynov sa nachádza vodopád Ráztoka, ktorý bohužiaľ býva v horúcich letných dňoch vyschnutý. Od vodopádu môžete ďalej pokračovať po modrej alebo zelenej značke a potom sa vrátiť po žltej značke. Na tejto trase narazíte na rebríky a lávky. Menej zdatný turisti sa môžu vrátiť späť cestou, ktorou prišli.

Kvačianska dolina - Oblazy mlyny 4K - Vyletik.eu

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

od €55 pre 2 osoby
0 / 5