Šašovský hrad  - Vyletik.eu

Šašovský hrad sa vypína nad obcou Šášovské Podhradie nachádzajúcou sa neďaleko mesta Žiar nad Hronom. Hrad sa prvý krát spomína v listine z roku 1253 ako majetok bratov de Vancha, ktorý ho pravdepodobne aj dali postaviť. Hrad bol postavený za účelom ochrany cesty vedúcej do bohatých banských oblastí.

Táto mohutná pevnosť tiež slúžila ako strediskom panstva Šášov. V 14. a 15. storočí hrad často menil majiteľov. Po rode de Vancha bol hrad majetkom kráľa Žigmunda, ktorý ho v roku 1424 daroval kráľovnej Barbore. Neskôr boli majiteľmi hradu napríklad Ján Jiskra, kráľovná Beatrix alebo rod Dóciovcov. V roku 1650 hrad kúpil Gašpar Lipai, ktorý ho vlastnil do roku 1677, kedy bol hrad prepadnutý a vyplienený tököliovského povstalcami. Odvtedy bol hrad majetkom kráľovskej pokladnice, ale kedže stratil svoju obrannú funkciu nebol využívaný a začal pustnúť.

Šašovský hrad leží brale vo výške 340 m n. m. nad riekou Hron a nad obcou Šášovské Podhradie. Na šašovský hrad sa možno dostať buď zo železničnej stanice Žiari nad Hronom, odkiaľ vedie náučný chodník až na hrad. Táto trasa trvá asi 1 hodinu a vedie po modrej a potom zelenej značke. Pokiaľ však budete cestovať autom je to jednoduchšie. Auto si totižto môžete zaparkovať priamo v obci Šášovské Podhradie, pod hradnou skalou, odkiaľ vás smerovník zavedie až na hrad. Táto trasa trvá asi 15 minút a vedie po zelenej značke.

Šášovský hrad , Slovakia 🇸🇰

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.