Starý hrad (Starhrad)  - Vyletik.eu

Starý hrad sa vypína na pravom brehu rieky Váh v Strečnianskej úžine v 475 m.n.m. Prvé zmienky o hrade sú z roku 1241, kedy sa v listinách spomína ako hrad Varín a kráľovský majetok. Názov Starhrad dostal hrad až po postavení hradu Strečna, ktorý pôvodný hrad nahradil.  Hrad bol postavený na ochranu starej cesty naprieč Považím. Pod hradom sa vyberalo mýto za prechod tejto cesty a nachádzal sa tu tiež brod cez rieku Váh.

V roku 1244 kráľ Belo IV. hrad daroval Bohumírovi, ktorý si ho “vybojoval” v bojoch proti Tatárom. Ďalšími vlastníkmi hradu boli Balassovcov a neskôr Matúš Čák Trenčiansky. Hrad následne vystriedal niekoľko majiteľov až ho v roku 1446 kráľ daroval Jánovi Pongaczovi, ktorému tak splatil dlh. Pongaczovci dobili za pomoci Jána Jiskru viacero hradov na Slovensku. Za toto vyčíňanie im snem odobral majetky a teda aj Starhrad. Neskôr kráľ Ladislav Pohrobok zrušil rozsudok a navrátil Pongaczovcom majetky. Rod Pongaczovcov obýval hrad do konca 16. storočia, kedy bol hrad rodu na obtiaž a požiadali kráľa o povolenie na zbúranie hradu. Hrad však zbúraný nebol. Namiesto toho boli pre rod postavené dva nové kaštiele. V 17. storočí bol však hrad opäť využívaný a plnil obrannú funkciu, kedy ho napadli Thokolyho povstalci. Hrad sa úspešne ubránil. Neskôr istý čas pôsobil na hrade František II. Rákoczi. Po Rákocziho povstaní bol preto hrad Pongaczovcom odobraný. Neskôr im bol hrad opäť vrátený avšak rod už o hrad nemal záujem a postupne začal chátrať.

Z hradu je nádherný výhľad na rieku Váh a celú Strečniansku úžinu. Pri návšteve hradu Strečno určite odporúčame navštíviť aj tento hrad.

Ako sa dostať na Starhrad? Cesta na Starý hrad začína v obci Strečne, presnejšie pri moste cez Váh. Na pravej strane rieky Váh je rozcestník, na ktorom nie smer na hrad, avšak vy pôjdete smerom na Chatu pod Suchým po červenej značke. Trasa vedie po asfaltovej ceste až ju postupne vystrieda poľná cesta. Zmena smeru nastáva až pri drevenej lavičke a rozcestníku, ktorý už označuje aj smer Starhradu (15 min). Tu začína chodník stúpať až sa dostanete priamo na hrad.

Hrad Starhrad - Strečno - 4K - Vyletik.eu

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

od €55 pre 2 osoby
0 / 5