Topoľčiansky hrad  - Vyletik.eu

Topoľčiansky hrad je zrúcanina trinásteho storočia. Hrad je umiestnený na brale dolomitového vápenca vo výške 490 metrov nad morom. Môžeme ho lokalizovať v Nitrianskom kraji, na juhovýchode Považského Inovca, nad obcou Podhradie.

Prvá písomná a najstaršia zmienka pochádza z roku 1235 a je uvádzaný ako kráľovský majetok. Tento hrad má ako máloktorý nejasnú minulosť. Keďže vystriedal množstvo majiteľov od 13. storočia je strediskom, respektíve bol strediskom miestnej šľachty. Historické pramene hovoria, že v rokoch 1431 – 1434 bol dobitý a užívali ho posádky husitského vojska.

Avšak začiatkom 18. storočia za povstania Františka II. Rákociho tento hrad bol poškodený cisárskymi vojskami. V tom istom storočí bol aj opravený a koncom 19. stor bola dostavaná Hlavná veža a konzervovaná časť opevnenia, ktorá bola v romantickom slohu. Z najznámejších majiteľov a aj posledných majiteľov rod Stummerovcov.

Stummerovci patrili k najbohatším rodinám v Uhorsku a v okolí Topoľčian vlastnili viacero panstiev. Akých máme dnes prirovnať, čo sa týka povolania, prirovnali by sme ich k šikovným bankárom a podnikateľom.

V tejto oblasti sa venovali pestovaniu cukrovej repy a stali sa najväčším producentom cukru. V okolí hradu je možné navštíviť ich rodinnú hrobku, teda mauzóleum v secesnom štýle.

Hradu dominuje hranolová veža, ktorá je obohnaná ruinami hradného paláca a opevnením  s branou. Hrad disponuje vyhliadkou a úchvatným výhľadom, hlavne z jeho východnej strany. Výhlad disponuje pohľadom na celú Hornú Nitru, Tribeč zo severovýchodu Strážovské vrchy. V blízkosti hradu je aj jaskyňa Opálená skala a zvyšky haltstatského hradiska na Úhrade.

Prístup k Topoľčianska mu hradu je z obce Podhradie.. Tu sa nachádza aj autobusová zastávka a parkovisko. Turisti sa môžu vydať po modrej značke, ktorá vás dovedie k hradu približne za 10 minút. V obci pri cintoríne treba zabočiť doľava a pokračovať po ceste až kým neuvidíte odbočku na hrad.

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.