alt=

Veľký Manín je vrch s nadmorskou výškou 890,6 m n. m., čo ho robí najvyšším vrchom Súľovských vrchov. Veľký Manín leží asi 7 km od centra mesta Považská Bystrica. Severná časť Veľkého Manína je súčasťou známej Manískej tiesňavy. Zo západných svahov Veľkého Manína je nádherný výhľad na Súľovské skaly, Malý Manín, ale hlavne na Manínsku tieňavu, ktorú budete mať ako na dlani.

Na Veľkom Maníne sa nachádza tiež Partizánska jaskyňa, v ktorej sa počas 2. sv. vojny ukrývali partizáni. Ne vrchol vedie hneď niekoľko trás určených pre zdatných aj menej zdatných turistov. Na vrchole sa nachádza aj nocľaháreň respektíve drevená chatka, ktorá vám poskytne nocľah v prípade nepriaznivého počasia.

Ako sa dostať na Veľký Manín? Na Veľký Manín vedie hneď niekoľko, my sme sa však vybrali po žltej značke a to smerom z Považskej Bystrice do Manínskej tiesňavy. Trasu sme začínali pri cintoríne v Pov. Bystrici (auto sme zaparkovali na parkovisku pri Hypernove), odkiaľ vedie cesta smerom do kopca popri cintoríne. Po pár minútach sme narazili na miestnu kalváriu. Ďalej sme pokračovali cez záhradnícku osadu až sme narazili na les, ktorý sme prešli a ocitli sme sa na veľkej lúke, z ktorej sa nám poskytol nádherný výhľad na vrch Veľký Manín.

Značka pokračuje cez lúku až na jej koniec, kde sme zabočili doprava (doľava smeruje červená značka, ktorá smeruje tiež na Veľký Manín). Cesta ďalej pokračuje po pravej strane Veľkého Manína. Tento úsek trasy je nenáročný až do miesta s názvom Pod Veľkým Manínom. Tu začína cesta výrazne stúpať. V tejto časti trasy si treba všímať značenie pretože po pravej strane sa bude nachádzať nenápadná odbočka, ktorá vedie do Partizánskej jaskyne. Po prezretí jaskyne sme sa opäť vrátili na žltú značku a pokračovali až na rázcestie. Na rázcestí sme zabočili doprava , kde sa nachádzajú dva najkrajšie výhľady z celej trasy. Prvý výhľad je smerom na Manínsku tiesňavu a ten druhý výhľad sa nachádza o niečo vyššie je smerom na Kostolec a Kostoleckú tieňavu. Po krátkom oddychu sa opäť vraciame na žltú značku a pokračujeme po značke, ktorá nás zaviedla až do Manínskej tieňavy. Treba však upozorniť, že samotný vrchol Veľkého Manína sa na žltej značke nenachádza, avšak z vrcholu nie je žiadny výhľad.

Veľký Manín - Manínska tiesňava - 2018 - Vyletik.eu
  • Ivan

    Reply
    Rating: 5 / 5
    Klady

    Na Veľkom Manine som bol už niekoľko krát je to pomerne nenáročná túra s pekným výhľadom

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

Nenašli sa žiadne položky.