Vinianský hrad  - Vyletik.eu

Popis Vinianského hradu

Vinianský hrad je dobre viditeľnou ruinou už zo Zemplínskej Šíravy. Gotický hrad pochádza z 13. storočia a nachádza sa v obci Vinné pri Michalovciach. Zaujímavosťou hradu z pohľadu geológie je to, že postavený na sopečnej kryhe južných výbežkov Vihorlatských vrchov. Vypína sa  v nadmorskej výške 325,3 metrov nad morom. Prvá písomnosť, v ktorej sa spomína daný hrad je zo 14. storočia.

Viniansky hrad bol zbúraný v 18. storočí. Táto zrúcanina disponuje výhľadom na Východoslovenskú nížinu, ale aj na mesto Michalovce a Zemplínsku Šíravu. Od roku 1963 je kultúrnou pamiatkou. Vrch, na ktorom je hrad postavený, je prírodnou rezerváciou Viniansky hradný vrch od roku 1984. Ide o Ochranné pásmo štvrtého stupňa ochrany prírody a prírodná rezervácia je rozšírená od roku 1988 za účelom ochrany južných svahov Vinianskeho hradu pre lesné spoločenstvá s výskytom vzácnych druhov rastlín a živočíchov.

Hrad je voľne prístupný všetkým návštevníkom a turistom. Prvá písomná správa,ako sme už spomínali je z roku 1335, avšak hrad bol napadnutý už v roku 1312 a bol poškodený. Bolo to v období vlády Omodejovcov, ktorí hrad postavili pravdepodobne v 13. storočí na ochranu cesty do Poľska. Počas bojov uhorského kráľa Mateja a poľského panovníka Kazimíra IV. v roku 1466 bol hrad ťažko poškodený. Začiatkom 16. storočí hrad opäť opravili a opevnili a ešte v tom istom storočí, konkrétne v roku 1594 bol opäť poškodený.
Neskôr majitelia hradu  Sztárayovci hrad opäť opravili, ale 17. storočí ho opustili ako nepohodlné sídlo a presťahovali sa do obce, kde si postavili kaštieľ. Začiatkom 18. storočia bol hrad zbúraný a zlikvidovaný pri protihabsburskom povstaní a odvtedy je ruinou.

Foto zdroj: wikipedia

Cesta na Vinianský hrad

Ako sa dostať na Vinianský hrad a kde zaparkovať? Aktuálne pôvodný trojuholníkovitý pôdorys badať podľa pôvodného opevnenia, pričom vstupná brána je lemovaná priamo i vežou, respektíve jej pôvodným pôdorysom.  Rekonštruované hradné časti sú prístupné bezproblémovo hlavne v letných mesiacoch z Vinianského jazera a aj zo Zemplínskej šíravy, z časti Hôrka, Medvedia hora a Kamenec, kde sú aktuálne hlavné rekreačné oblasti. Z Humenného vás pod Vinianský hrad dovedie modrá turistická značka, ktorá vedie pod Vinianské rázcestie a mení sa na žltú, ktorá vedie priamo k hradu. Cesta od rázcestia trvá približne 55 minút pre zdatnejších turistov.

Vybavenie

Aktivity v okolí

    Prehliadky,

Video

DJI Phantom 4 || Vinianský Hrad

Mapa

Navigovať Pridať do mojej cesty

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

od €50
0 / 5
Pridať do obľúbených