alt=

Čierny Váh je údolná vodná nádrž na Liptove, bola vybudovaná na strednom toku rovnomennej zdrojnice Váhu v 2. polovici 20. storočia. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Nádrž má objem 3,7 mil. m³ vody. Prečerpávacia vodná elektráreň je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku.

Hrádza dolnej nádrže je tesne nad horárňou Nižný Chmelinec, vodu Čierneho Váhu zdvihne v dĺžke asi 2 km až po osadu Čierny Váh. Súčasťou hrádze je aj budova elektrárne. Horná betónová nádrž je vpravo nad dolinou na krasovej plošine Vyšné Sokoly (1150 m). Voda z dolnej nádrže sa dostáva do hornej a na turbíny podzemnými prívodmi a prekonáva výškový rozdiel 445 m. Podzemné prívody vybudovali tak, že svahy štátnej prírodnej rezervácie Turková a jej porasty ostali neporušené.

Do konca minulého storočia sa po Čiernom Váhu a jeho prítokoch splavovalo drevo z celého veľkého komplexu lesov povodia. Ešte dnes na hornom toku takmer všetkých potokov sú pozostatky hrádzí. Na vodnej nárži Čierny Váh si môžete uloviť ryby, ale len s príslušním povolením. Výborná oblasť s peknou prírodou, vhodná na rekreáciu a oddych.

 

foto zdroj: chatamarga.sk, energie-portal.sk, alexandrawellnesshotel.sk

Maximálna kapacita

Nie je uvedene

Minimálna kapacita

Nie je uvedene

Počet izieb

Nie je uvedene

Počet WC

Nie je uvedene

Počet kúpelní

Nie je uvedene

Celkový počet lôžok

Nie je uvedene

Nazávislé skupiny

Nie

Kongresové sály

Nie

Prečerpávacia vodná elektráreň - Čierny Váh 1.5.2014

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí

od €55 pre 2 osoby
0 / 5