alt=

Vodopád Bystré (známy aj ako vodopád Bystrô či Vodopád Bystrého potoka), sa nachádza na Strednom Slovensku, v  južnom úpätí Poľany v nadmorskej výške 1030 metrov. Patrí k národným prírodným pamiatkam na Slovensku a je to  chránený krajinný výtvor.

Vodopád sa pýši výškou 23 metrov a patrí medzi najmohutnejšie a najväčšie slovenské vodopády.

Dostať sa k nemu môžeme viacerými spôsobmi. Napríklad z Hriňovej, od autobusovej zastávky Bystré, Vrátka. K vodopádu odtiaľ vedie nový náučný chodník (dlhý 3 kilometre), ktorý zdolajú aj rodiny s deťmi. Ďalšia trasa vedie od horského hotela Poľana (asi 30 minút cesty). Chodník vedie po malebnej horskej lúke, neskôr sa prechádza cez les až do doliny Bystrého potoka. Počas cesty môžeme obdivovať krásne sopečné skaly, ktoré sa tam vyskytujú.

Okolo vodopádu, sú umiestnené udržiavané laná a rebríky, no napriek tomu si treba dávať pozor.

Vodopád vznikol približne pred 13,5 miliónmi rokov, stuhnutím lávy. Z tej sa vytvorili čierny andezitové bloky, ktoré dnes  pripomínajú veľké kvádre.

Ako sa dostať k Vodopádu Bystré? Cesta k vodopádu Bystré je pomerne jednoduchá. Dostať sa k vodopádu môžete z mesta Hriňová, z ktorého vedie žltá turistická značka. Tá sa napája na zelenú tur. značku, ktorá vedie až k vodopádu.
Ďalšou možnosťou je vyviesť sa autom k horskému hotelu Poľana, kde aj môžete zaparkovať. Od hotela vedie tiež zelená turistická značka.

  • Janka

    Reply
    Rating: 5 / 5
    Klady

    Veľmi pekný vodopád a miesto. Nečakala som tak obrovský vodopád.

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ubytovanie v okolí